Het Nationaal Park De Hoge Kempen heeft verschillende unieke gebieden zoals Terhills, De Mechelse Heide, Thorpark, enzovoort. De aangeduide wandelingen gaan meestal maar door één gebied dus meerdere mooie gebieden combineren vraagt iets meer vindingrijkheid. Gelukkig heb ik voor jullie een wandeling van 18 km die start in Terhills maar ook door de Mechelse Heide loopt. Afwisseling troef!
Terhills en de Mechelse Heide
Terhills en de Mechelse Heide zijn twee van de meest betoverende natuurgebieden in Belgisch Limburg. Samen vormen ze een fascinerend landschap dat bezoekers van alle leeftijden aantrekt.
Terhills, gelegen in Maasmechelen, is het resultaat van de transformatie van een voormalig mijnbouwgebied naar een toeristische trekpleister. Het gebied staat bekend om zijn indrukwekkende terrils, die als monumenten herinneren aan het industriële verleden van de regio. De hoogten van deze terrils bieden adembenemende uitzichten over de omringende natuur. Terhills is ook de thuisbasis van het Terhills Resort, een luxe vakantiepark dat perfect is voor wie wil ontspannen in een natuurlijke omgeving zonder in te boeten op comfort. Naast het resort bevindt zich de Terhills Cablepark, waar liefhebbers van watersporten kunnen genieten van wakeboarden en waterskiën. Het gebied biedt ook talloze wandel- en fietspaden, waardoor bezoekers de omgeving op hun eigen tempo kunnen verkennen.

De Mechelse Heide, ook een onderdeel van het Nationaal Park Hoge Kempen, is een van de grootste en oudste heidegebieden in Vlaanderen. Dit natuurgebied, dat grenst aan Terhills, is bijzonder populair tijdens de zomermaanden, wanneer de heide in bloei staat en een prachtig paars tapijt over het landschap legt. Wandelaars kunnen hier genieten van diverse routes die hen door uitgestrekte heidevelden, bossen en langs kristalheldere vennen voeren. De rust en sereniteit van de Mechelse Heide maken het een ideale plek voor natuurliefhebbers en fotografen die op zoek zijn naar ongerepte schoonheid.

Samen bieden Terhills en de Mechelse Heide een unieke mix van geschiedenis, natuur en recreatie. Of je nu op zoek bent naar avontuur of rust, deze gebieden hebben voor ieder wat wils.
Wandeling in Terhills en de Mechelse Heide
Deze wandeling start aan de ingang van Terhills en is ongeveer 18 km lang. Daarbij moeten er nog ongeveer 240 hoogtemeters overwonnen worden. De route moet gevolgd worden via wandelapp of met de gps. Hieronder vind je de Komootembed. Via Komoot kan je gratis de gpx downloaden.
Eerst beklim je de Lange Terril. Dit is ook direct de pittigste beklimming van de dag. Technisch is er gelukkig niks moeilijks aan. Als beloning krijg je een schitterend zicht over de omgeving en het blinkende water van Terhills. Je kan ook de fietsbrug zien en een deel van het Terhills Resort.
Terug beneden heb je een mooi uitzicht over “De Grote Plas”. Na de nodige fotoshoot blijf je een heel stuk wandelen rond het water. De beklimming van de Tweelingterrils wordt niet gedaan, maar er wordt afgedraaid naar het Westen.

Na een tussenstuk in het bos dat ook deel uitmaakt van de National Park Trail steek je de grote weg over en dan ben je in De Mechelse Heide. Het eerste deel is de waardevolle heide en één van de hoogtepunten van deze wandeling in Terhills en de Mechelse Heide. Je ziet de natuur hier floreren. In augustus moet je hier zijn om de heide te zien bloeien.
Na het stuk door de heide arriveer je aan een grote plas water dat ontstaan is door vroegere zandwinning. Tegenwoordig is deze plas overgenomen door de natuur en heeft de nijverheid plaats gemaakt voor stilte. Ook dit is een mooi stuk en rustiger dan in Terhills.

Tijdens hete dagen kan het zand van de Mechelse Heide ervoor zorgen dat het nog warmer aanvoelt. Hou hier dus rekening mee en zorg voor voldoende water of plan je wandeling op een andere dag.
Als je de Mechelse Heide verlaat ga je via stukken door het bos naar Eisden. Daar wandel je door Eisden-Tuinwijk waar vroeger de cité’s waren voor de mijnwerkers. Hier staat de mooie Sint-Barbarakerk of ook nog de Mijnkathedraal genoemd. Ik vond het een atypisch einde van deze wandeling, maar ik was wel gefascineerd door het stadje.

Conclusie
Deze wandeling in Terhills en de Mechelse heide bezorgt je een gevarieerde dag met water, heide, zand en wat mijngeschiedenis. Afwisseling is hier de grote troef. Je ziet verschillende landschappen en vegetatie waardoor deze wandeling nooit lijkt te vervelen.
En voor wie maar niet genoeg kan krijgen van het Nationaal Park De Hoge Kempen is er een volledige meerdaagse trail genaamd de National Park Trail. Wij hebben deze reeds volledig verkend voor jullie!


