Ben je op zoek naar een ontspannen wandeling langs het water, toegankelijk met de buggy en/of hond? Dan is de Donkmeer-wandelroute in Berlare precies wat je zoekt! Het Donkmeer in Berlare is het grootste meer van Oost-Vlaanderen. Het is ontstaan door turfwinning. Ook rond het meer vind je vele kleine meertjes, of turfputten.
Wil je de route uitbreiden? Dan kun je kiezen voor de Turfputroute (10 km), die je langs Berlare Broek en de Gratiebossen leidt. Let wel, dit extra stuk is niet geschikt voor buggy’s.
Start- en eindpunt: Onthaalpoort Donkmeer, Donklaan 123, 9290 Berlare.
Afstand: 4,6 km
Moeilijkheidsgraad: Eenvoudig
Markering: Volg de knooppunten 8 – 1 – 2 – 9 – 8.
Honden toegelaten: Ja
Toegankelijkheid: Rolstoel- en buggyvriendelijk
De Donkmeer wandelroute
Onthaalpoort Donkmeer
De route start bij de Onthaalpoort Donkmeer, het bezoekerscentrum waar we meer leren over de geschiedenis van het meer en de dieren die er leven. Wat verderop staat de Bareldonkkapel, een pittoreske kapel bovenop een zandheuvel met een mysterieuze geschiedenis. Wist je dat hier in 2009 nog gezocht werd naar het verdwenen paneel ‘De Rechtvaardige Rechters’ van het Lam Gods?
De Eendenkooi
We wandelen verder over een pad dat dwars door het meer loopt en waar vissers geduldig hun geluk beproeven. Vervolgens komen we langs de historische Eendenkooi, een eilandje waar vroeger eenden gevangen werden voor de keukens van rijke burgers. Vandaag is het een openluchtmuseum met een vogelkijkhut, een picknickplaats en een wilgentunnel.


De Turfsteker
Een ander opvallend punt langs de route is het beeld De Turfsteker, een eerbetoon aan de arbeiders die eeuwen geleden turf wonnen uit de oude Scheldemeander. Zonder hun harde werk zou het Donkmeer er vandaag niet zijn!
Waterpret en ontspanning
Zin in wat meer actie? Aan de Donklaan kun je van april tot oktober waterfietsen, kano’s en motorbootjes huren om het meer vanop het water te verkennen. Of geniet gewoon van de rust op een terras aan de oever.
Na de wandeling kun je heerlijk nagenieten in een van de vele horecazaken rond het Donkmeer, waar vooral de palinggerechten een echte specialiteit zijn.


Provinciaal Recreatiedomein Nieuwdonk
Net buiten het beschermde gebied van het Donkmeer ligt het Provinciaal Recreatiedomein Nieuwdonk, een geliefde plek voor sport en ontspanning. Hier vind je een grote zwemvijver met een afgebakende zone voor openluchtzwemmen, en een apart deel voor zeilen, surfen en kajakken. Voor kinderen is er een aaidierenweide met geitjes, konijntjes en zelfs een alpaca. Van oktober tot en met maart gaan de dieren naar hun winterverblijf.
Hondenlosloopweide Berlare
Voor hondenliefhebbers is er een hondenlosloopweide van maar liefst 8.000 m², waar viervoeters vrij kunnen rennen en spelen. Er is een aparte weide voor grote honden en een voor puppy’s en kleinere honden. Wij zijn hier na de wandeling nog even met de auto gestopt.
Ben jij al langs het Donkmeer gewandeld? Laat het ons weten in de reacties en deel jouw favoriete plekje langs de route!
Ontdek de mooiste wandelingen van het Waasland. Het Waasland, gelegen aan de Schelde, de Durme en de Moervaart, is een paradijs voor wandelaars. Lees hier het volledige artikel en ontdek welke route jouw volgende favoriet wordt!



2 reacties